Mik a helyes kézmosás egyes lépései? Hogyan kell valóban hatékonyan kezet mosni? Milyen az alapos kézmosás?
A kézmosás az egyik első gyakorlati tevékenység volt, melyet a gyerekek megtanultak a gyakorlati élet tevékenységei közül a Casa dei Bambini -ben, mert bármennyire egyszerűnek és hétköznapinak is tűnik, a helyes kézmosás nem is olyan egyszerű, ezt is tanulni kell. Sokszor még kisiskolások, sőt felnőttek is elintézik egy kis vizezgetéssel az egészet, ezért érdemes akár nagyobb gyerekekkel is átvenni a lépéseket. Bár Montessori idejében talán nem annyira alapos kézmosást követeltek meg, mint amit most a koronavírus kapcsán elvárunk, nagyon is fontosnak tartotta, hogy a gyerekek beépítsék a mindennapi rutinjukba.
Már a Gyermekek házában is folyóvíz, és alacsonyan elhelyezett mosdókagylók biztosították a gyermekeknek a kézmosás lehetőségét, bár akkor még hagyományos szappannal, míg manapság inkább folyékony szappant használunk. Azon persze lehet vitatkozni, hogy a szappan vagy a folyékony szappan a jobb megoldás, vannak mindkettő mellett és ellen is érvek – szerintem az a legjobb, ha egí gíermek mindkettőt megtanulja.
A kézmosás egy egyszerű, hétköznapi cselekvéssor, melyet napjában többször is megteszünk, mégis sok gyerek nem tanulja meg a helyes kézmosás lépéseit, mert nem mutatjuk be nekik kellően pontosan és talán nem is ellenőrizzük elég alaposan. Pedig már egy 3-4 éves is tökéletesen kezet tud mosni teljesen önállóan is, ha megfelelően előkészített a környezet, lépésről-lépésre bemutatjuk neki, pontosan mit kell tennie, azután hagyjuk gyakorolni.
Előkészületek a kézmosáshoz
Először is fontos, hogy a gyerek kényelmesen elérje a csapot, ehhez a bölcsikben és az ovikban a nekik megfelelő magasságba szerelik fel a mosdót, de ez otthon nyilván nem kivitelezhető, így mindenképpen szerezzünk be egy masszív, biztonságos fellépőt. Olyan magasnak kell lennie, hogy a gyerek nyújtózkodás nélkül kényelmesen ki tudja nyitni és el tudja zárni a csapot.
A csaptelepek közül az egykaros talán szerencsésebb választás, mert akár kézfejjel is nyitható, és viszonylag könnyebben beállítható vele a víz hőmérséklete, de igazából bármelyik jó. A lényeg az, hogy magyarázzuk el és még inkább mutassuk meg a gyermeknek, hogy hogyan és meddig kell kinyitni a csapot ahhoz, hogy langyos víz folyjon belőle. Hívjuk fel a figyelmét a forró víz veszélyeire és arra, hogy milyen állásban veszélyes a csap állása.
Készítsünk oda neki egy külön fogasra egy saját kis kéztörlőt, olyan helyre tegyük, ahol könnyen eléri.
Készítsük elérhető távolságba a szappant – jobb kezes gyerkőcnek jobbra, balkezeseknek lehetőleg balra 🙂
A helyes kézmosás bemutatása
Mutassuk meg először a saját kezünkön lépésről lépésre haladva, minden mozdulatot lassan és pontosan elvégezve, hogyan kell helyesen kezet mosni. A korona-vírus miatt rengeteg videó is felkerült az internetre, ezekből is válogathatunk, vagy megnézhetünk közösen lépésről-lépésre képeket vagy info-grafikákat is, hiszen gyakran a gyerekek jobban elfogadják más felnőttek tanácsait, mint a szüleikét.
A helyes kézmosás lépései
- nyisd ki a a csapot és állítsd be langyosra a víz hőfokát
- nedvesítsd be a kezeid
- szappanozd be a kezed (hagyományos szappan esetén a szappan elvétele, körbe forgatása a két tenyér között, majd a szappantartóba való visszahelyezése önmagában is felér egy finommotorika fejlesztő feladattal 🙂 )
- a víztől eltartva a kezeid dörzsöld össze a két tenyered, hogy hab képződjön
- mosd meg az ujjak között is alaposan
- a tenyeredben körkörös mozdulatokkal mosd meg a körmeid is, ha szükséges, használj körömkefét
- mosd meg a hüvelykujjaid
- dörzsöld át mindkét kézfejed
- a csuklód se hagyd ki
- folyó vízzel alaposan öblítsd le a kezeidről a habot
- zárd el a csapot
- töröld szárazra a kezed
Az alábbi videóban részletesen megnézhetitek, hogyan kell jól csinálni 🙂
Ne felejtsétek el megbeszélni azt sem, hogy mikor kell kezet mosni
- amikor hazaérünk
- amikor ételt készítünk
- étkezés előtt
- étkezés után
- wc használat után
- háziállatokkal való játék után
- amikor piszkos a kezünk 🙂
Nem kell minden alkalommal szigorú tekintettel ellenőrizni a kézmosást, de azért legyél jelen, főleg, ha a gyermek még kicsi és fellépőn kell állnia.
Most nagyon is aktuális, hogy az egyszerű kézmosásnak még mindig nagy szerepe van az egészségmegőrzésben. A helyes kézmosási szokásoknak már gyermekkorban rögzülnie kell, így nemcsak a kicsi, hanem az egész család is védettebb lesz a betegségeket okozó baktériumok és vírusok terjedésével szemben.
Fontos megjegyezni, hogy a fertőtlenítő hatású szappanoknak legalább 30 másodperc behatási időre van szükségük, tehát a kézmosás is tartson ennyi ideig, ha alaposak akarunk lenni. A gyerekek hajlamosak összecsapni a kézmosást, ezért esetleg segíthet egy kis homokóra, ami mutatja, meddig kell még dörzsizni a mancsokat 🙂
A helyes kézmosás lépései plakát az alábbi linken elérhető PDF formátumban – kék és rózsaszín változatban. Nyomtatás után laminálva vagy egy genotermben bátran a mosdó mellé helyezhető, mert így nem ázik el.
Kövess a közösségi oldalakon is!