HOGYAN KEZELD A SZÜLŐI STRESSZT?

Hogyan lehet megbirkózni a szülői stresszel: 5 tipp a nyugodtabb hétköznapokért

Legyünk őszinték, a gyereknevelés a világ egyik leginkább stresszes munkája és a szülői stressz szinte minden anyát érint. A gyermekekről való gondoskodás felelőssége a hét minden napján, 24 órában a szülők, különösen az anyukák vállán van. Folyamatosan változó feltételek és lehetőségek között kell stabilitást biztosítanod mind érzelmileg, mind a fizikai környezet terén. A családtagokról való gondoskodás közepette a legkevesebb idő önmagadra jut, a sok teendő miatt könnyen úgy érzheted, hogy túl elfoglalt vagy ahhoz, hogy magadra is jusson időd, talán még lelkiismeretfurdalásod is van, ha én-időt töltesz önmagaddal. A szülői stressz kezelése azonban nagyon fontos.

Szülői stressz kezelése. Hogyan kezeld a szülői stresszt - 5 tipp a nyugodtabb hétköznapokért, montessoriotthon.hu
Jobb oldalon egy falnak támaszkodó stresszes nő, aki az orrnyergét fogja a kezével.
Szülői stressze kezelése 5 azonnal alkalmazható megoldás

Szülőként alapvető megérteni, hogy gondoskodnunk kell magunkról, mégpedig éppen azért, hogy teljes mértékben gondoskodni tudjunk gyermekeinkről. A szülőként érzett stressz ugyanis komoly kihatással van gyermekeidre.

A szülői stressz hatásai

Amikor stresszesnek vagy kialvatlannak érezzük magunkat, általában kevésbé vagyunk türelmesek gyermekeinkkel. A stresszes szülők kevésbé valószínű, hogy gyengéd, megértő, támogató módon reagálnak a gyerekekre, ami nagyobb kihívást jelenthet a gyerekek számára.

Ha a stressz miatt szülői nevelésünk minősége romlik, akkor gyermekeink önbecsülése és szociális fejlődése is romlik. A Journal of Family Psychology folyóiratban megjelent 2020-as tanulmány kimutatta, hogy a stressz érzését átadhatjuk gyermekeinknek , ha nem keressük az egészséges megküzdési módokat.

Ezért a szülői stressz kezelése nagyon fontos, de a megoldás általában sok időt igényel. Ennek eredményeként sokan teljesen lemondunk arról, hogy enyhülést keressünk, amikor az élet felpörög! De ennek nem kell így lennie.

Számos egyszerű módszer létezik arra, hogy megtedd az első lépéseket afelé, hogy megtanuld, hogyan kezeld a szülői stresszt a mindennapokban. De először nem árt tisztában lenni azzal, hogy mi okozhatja azt.

A szülői stressz okai

  • alváshiány – fizikai fáradtság, amiatt, hogy egyszerűen nem alszol eleget vagy nem jó az alvás minősége
  • túl sok személyes és/vagy munkahelyi kötelezettség – a rengeteg elvégzendő feladat, a mindent is tökéletesen megcsinálni érzés miatt egész nap csak pörögsz, estére mégis úgy érzed, hogy nem haladtál semmit
  • időhiány önmagadra – úgy érzed, nem tudsz időt szakítani arra, hogy pihenj, olvass, a hobbiddal foglalkozz, találkozz a barátaiddal, szórakozz, feltöltődj
  • a gyermek viselkedése által átélt stressz – a gyermeknevelés egy érzelmi hullámvasút, lehet, hogy gyermeked az egyik pillanatban a felpörgött és a bútorokon akar ugrálni, a következőben meg éppen kiborult, mert nem sikerült bekötnie a cipőfűzőjét
  • speciális igényű vagy egészségügyi problémákkal küzdő gyermeket nevelsz – ebben az esetben extra feladatok hárulnak rád, valószínűleg kevés valódi segítséget találsz, sokszor magadat hibáztatod
  • a családról való gondoskodás anyagi terhe – figyelj arra, hogy ez a férfiakat fokozottabban érinti, mert ők erősebben érzik a társadalmi nyomást, hogy anyagilag gondoskodniuk kell a családjukról
  • úgy érzed, nem vagy „elég jó” szülőként – szülőnek lenni sok új készség és képesség megtanulását illetve a meglévő tudásunk újragondolását jelenti, ez sok bizonytalanságot okoz
  • feszült családi és társszülői kapcsolatok – ha a családtagjaid nem támogatóak a szülői nevelési stílusoddal kapcsolatban és/vagy más kérdésekben is vannak feszültségek közöttetek

A szülői stressz kezelése

Az alábbiakban öt egyszerű, hatékony eszközt kapsz, melyek segítenek a szülői stressz kezelésében, a stressz csökkentésében:

1 Alakíts ki napirendet, rutinokat

Törekedj arra, hogy a mindennapok kiszámíthatóbbá váljanak, ez nem csak a gyermekeid számára jelent biztonságérzetet, hanem neked is. Véleményem szerint a legfontosabb az esti rutin kialakítása, mert ez biztosítja, hogy mindenki megfelelően kipihenje magát.

Nincsen egy mindenki számára tökéletes recept, minden család más és más, a saját igényeiteket figyelembe véve kell kialakítani a családi szabályokat, mert csak akkor fog működni. Vond be a folyamat kialakításába a párod és a gyermekeid is, törekedjetek arra, hogy mindenki igényeit figyelembe vegyétek a folyamat során.

Legyetek rugalmasak, ha valami nem működik, változtassatok és próbáljatok ki új megoldásokat. És ne feledd, a szabályok nincsenek egy életre kőbe vésve, ezért ahogyan a gyermekeid változnak, úgy szükséges alakítani a kereteket.

A szülői stressz kezelése nem lehet eredményes, ha a napjaitok kaotikusak és senki nem tudja, mi fog történni.

2 Kérj segítséget és fogadd el a felajánlott segítséget!

„It takes a village to raise a child.” – „Egy gyermek felneveléséhez egy falu szükséges!”

afrikai eredetű közmondás

És valóban, egy gyermek felneveléséhez nem vagy elegendő önmagadban. És nem azért, mert nem vagy elég jó, hanem azért, mert csak azt adhatod a gyermekednek, ami te vagy és nem is jó, ha megpróbálsz meghasonulni önmagaddal azért, hogy megfelelj az elvárásoknak. Nem kell minden szerepnek egyszerre megfelelned, hagyd, hogy mások is részt vállaljanak a gyermeked életében, így mindenki nyer – lehet, hogy mamától fog megtanulni sütit sütni, papával fog barkácsolni, a szomszéd lánnyal festeni vagy épp a barátnőd tanítja meg főzni, és ez jó!

Könnyedén előfordulhat, hogy a gyermeked olyan dolog iránt érdeklődik most vagy később, ami téged nem hoz lázba, de ha elég sok felnőtt van a közelében, akihez biztonsággal fordulhat, akkor lesz, aki társ lesz a tanulásban.

Alakítsd ki tehát a támogatási rendszered! Vedd körül magad olyan emberekkel, akikben megbízol és akikre rövidebb-hosszabb ideig rá tudod bízni a gyermeked, így ő is több tapasztalatra tesz szert és neked is több szabadidőd marad.

A csapatodban éppúgy helye van a családtagjaidnak, mint a barátaidnak, a szomszédaidnak, vagy a közeledben lakó, hasonló korú gyermekeket nevelő anyukáknak – nagyszerű tud lenni, amikor egy telefon elég, hogy valaki más tudjon elmenni a gyermekedért a bölcsibe, oviba vagy az iskolába. Vigyázhattok rendszeresen egymás gyerekeire is, így mindenkinek lesz egy-egy szabad délutánja, miközben a gyerekek is jól eljátszanak egymással.

Amint elengeded azt, hogy mindennel egyedül próbálsz megbirkózni, sokkal kiegyensúlyozottabb leszel, mert megosztod a feladatokat és a felelőséget.

3 Egyszerűsítsd az életed!

Szülőként sok labdával kell zsonglőrködni, épp ezért egyszerűsíts mindent, amit csak lehet.

  • egyszerűsítsd az otthonod!

A gyermekek Montessori környezetében törekszünk az egyszerűségre, letisztultságra, kevesebb, de a gyermekünk számára értékesebb eszközök használatára. Próbáld ezt a szemléletet kiterjeszteni az egész otthonodra. Válogasd át minden helyiségben a tárgyakat és csak azt tartsd meg, amire tényleg szükséged van! Így könnyebb lesz rendet tartani, takarítani és kevesebb időt fogsz a dolgok keresgélésével tölteni.

  • egyszerűsítsd a naptárad!

Gondold át, vajon tényleg minden különórára szükség van ahhoz, hogy gyermeked megfelelően fejlődjön, vagy csak azért jár mindenféle foglalkozásokra, mert nem akarsz lemaradni?

Ha túl sok pénzt emésztenek fel a (gyors)éttermek, játszóházak és egyebek, próbálj más lehetőséget találni a közös időtöltésre.

  • egyszerűsítsd az étkezéseket!

Tervezd meg előre egy hétre az étkezéseket és ennek megfelelően vásárolj be egy hétre előre. Ma már szinte bárhol laksz, házhoz tudod rendelni az élelmiszert, amivel nem csak időt, hanem pénzt is spórolsz, mert nem csábulsz el a sorok között kitett ajánlatok miatt. Főzz egyszerűbb ételeket, vagy főzz előre, sok étel jól fagyasztható.

4 Találj időt önmagadra!

Legyen időd minden egyes napon önmagadra, mert az öngondoskodásod az alapja mindennek. Ha minden nap van egy biztos pont, amikor csak magadra koncentrálsz, az segít átvészelni a napod többi részét is, hiszen tudod, hogy számíthatsz a pihenőre.

Szülői stressz kezelése. Válassz olyan tevékenységet, amely segít megtisztítani az elméd és megnyugtatni a tested. Akkor jársz jó úton, ha felfrissülsz és feltöltődsz pozitív gondolatokkal.

Mit csinálj az énidődben?

  • írj naplót
  • rajzolj
  • jógázz
  • végezz mindfulness gyakorlatokat
  • sétálj
  • vegyél egy frissítő zuhanyt vagy egy jó fürdőt
  • olvass egy jó könyvet
  • bármit

Válassz olyan tevékenységet, amely segít megtisztítani az elméd és megnyugtatni a tested. Akkor jársz jó úton, ha felfrissülsz és feltöltődsz pozitív gondolatokkal.

Nekem az vált be a legjobban, hogy az énidőt két részre bontom, reggel és este is szánok magamra úgy 15 percet. Így jól indul a napom és egész nap tudhatom, hogy este, lefekvés előtt megint feltöltődhetek.

5 Tanulj!

A szülők többsége azért feszült, mert úgy érzi, nem elég jó, nincs elég eszköze, nincs elég tudása a felmerülő helyzetek megoldásához.

És valóban. Bár életünk legfontosabb és legnehezebb vállalkozása a szülői szerep, erre mégsem készít fel senki.

Gyermekeink nevelése során folyton új és új helyzetekben találjuk magunkat, melyeket szeretnénk magabiztosan megoldani. Szeretnénk azt érezni, hogy jól csináljuk, de mire megtanultuk az egyik leckét, azonnal jön egy másik és nincsen aki vezessen, aki támogasson.

Amikor más úton jársz, mint ahogyan téged neveltek, amikor másként gondolkodsz, mint általában a szülők, akkor még nehezebb dolgod van, mert nincs kitől tanulni, nincs kivel megosztani a tapasztalataid.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy folyamatosan nyitott szemmel járj, tanulj képezd magad a gyermekneveléssel kapcsolatban.

A szülői stressz kezelése néhány azonnal alkalmazható változtatással elkezdhető. Minden apró lépéssel közelebb kerülhetsz a nyugodtabb hétköznapokhoz. Kezdd azzal, ami a legnagyobb változást eredményezheti.

Casa dei Bambini Gyermekek Háza
Montessori hengersorok 1. rész
Montessori tízparancsolat blogbejegyzésre mutató link

Kövess a közösségi oldalakon is!